İZSİAD’dan EBSO’ya işbirliği ziyareti İZSİAD’dan EBSO’ya işbirliği ziyareti

 Perakende tedarik zinciri yazılımları konusunda dünyada ilk beş firma içine giren, 180 çalışanı ile 32 ülkeye ihracat yapan Univera’nın kuruluş, büyüme ve exit hikayesini dinlemek üzere şirketin ortağı ve 30 yıl Genel Müdürlüğü’nü yapmış olan EGİAD Üyesi Cüneyt Ersin, genç dünyası ile EGİAD Dernek Merkezi’nde bir araya geldi. 2023 yılının en büyük exit’lerinden birinin yapıldığı UNIVERA’nın başarı öyküsünü, şirketin ortağı ve 30 yıl Genel Müdürlüğü’nü yapmış olan Ersin, iş dünyası ile paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Arda Yılmaz, Univera başarı hikayesinin iş dünyasına ilham olduğunu belirterek, “Markaların satış, servis ve lojistik süreçlerini yönetebileceği yazılımları tek bir platformda geliştiren, bu süreçlerin tamamen dijitalleşmesi için ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri sağlayan Univera, 30 yıllık bilgi birikimiyle sektörünün öncü markası olmayı başarmış durumda. 270 binden fazla noktada yaygınlığı ile Türkiye'nin en önemli şirketleri arasında ve en büyük 500 hizmet ihracatçısından biri. 2023 yılında yapılan satış ile Univera'nın Param Grubu'nun çatısı altına girmesi hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda daha etkin rekabet edebilmelerini sağlayacak bir adım olarak görülmekte. Bu birleşme, müşterilere daha kapsamlı ve bütünleşik hizmetler sunma imkanı oluştururken, sektördeki güçlü bir sinerjiyi de ortaya koyuyor” dedi.

EGİAD olarak şirketlerde dijital dönüşüm konusuna özel önem verdiklerini dile getiren Yılmaz, “Şirketlerin bu anlamda check up’ının yapılması, dijital dönüşüm araçlarının ele alınması, iyi uygulama örneklerinin incelenmesi gibi pek çok çalışma yaptık ve özellikle üyelerimizin bu kapsamda atacakları adımları teşvik etmeye devam ediyoruz. Son olarak ESİAD EGİAD İşbirliği ile Dijital Dönüşüm Zirvesi gerçekleştirerek konuyu daha kapsamlı ele alarak ulusal ve uluslararası firmalar çerçevesinde inceleme imkanı yakaladık. Bu çerçevede; firmalara dijital çözümler sunan Univera gibi şirketlerin oluşturduğu katma değeri vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle, işletmelerin iş süreçlerini daha verimli ve etkili bir şekilde yönetme, veri analitiği ve karar destek sistemleri kullanarak daha akıllı kararlar alma, müşteri deneyimini iyileştirme, verimlilik ve rekabet avantajı gibi pek çok fayda oluşturan dijital çözümler üretmek şirketlere fayda sağladığı kadar makro ölçekte de büyümeye önemli katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, Univera'nın ve onun gibi başarılı şirketlerin hikayeleri, iş dünyasında dijital dönüşümün ve teknolojinin ne denli önemli olduğunu da gösteriyor. Başarılı bir büyüme ardından satış hikayesi, şirketin ne kadar değerli bir varlık haline geldiğini ve bu değeri nasıl koruduğunu gösterdiği gibi, nasıl rekabet avantajı elde ettiğini de ortaya koyar. Başarılı büyüme ardından satış hikayeleri, iş dünyası için öğrenme ve ilerleme için son derece önemlidir. Bu hikayeler, önemli dersler içerir ve gelecekteki stratejilerin belirlenmesine katkı sağlar” diye konuştu.

Şirketin ortağı ve 30 yıl Genel Müdürlüğü’nü yapmış olan Cüneyt Ersin ise Univera’nın başarı öyküsünü aktararak, müşterilerin satış, lojistik ve servis konularında dijitalleşmesini sağlayan yazılımlar ürettiklerini hatırlatarak, “Kendi Ar-Ge Merkezimizde ürettiğimiz yazılımlar sayesinde iş süreçleri için A’dan Z’ye çözümler sunulmakta. Farklı sektör ihtiyaçlarına yönelik olarak Çoklu Kanal Satış Yönetimi, İş Ortağı Yönetimi, Mobil Ekip Yönetimi, Depo ve Üretim Yönetimi, Sahadan Veri Toplama, Tedarik Yönetimi gibi konularda iş süreçlerinin hızlı ve minimum hata ile gerçekleşmesini sağladık. Müşterilerimizin ihtiyacına yönelik olarak proje için gerekli olabilecek Yazılım, Donanım ve Profesyonel Hizmetler konularında hizmet sunup, maksimum fayda sağladık. Bugün, Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde, direkt ya da çözüm ortaklarımız aracılığı ile projeler yürütüldü. 1992’de, 25 m2’lik küçük bir ofiste, 4 kişi olarak başladığımız yolculuğumuzda, 180 kişi ile 2 bin 500 m2’lik, bünyesinde ARGE Merkezini de barındıran Univera Center ile katlanarak, büyüyerek ulaştık. Her geçen gün genişleyen ekibimiz, bize yeni bakış açıları kazandırdı ve hizmet kalitemiz ve çözümlerimizi de genişletti. İzmir’de başlayan hikayemiz, İstanbul ofisimiz ve zamanla dünyanın çeşitli bölgelerindeki iş ortakları ile gittikçe büyüdü. Türkiye'deki bilinirliğimizi arttırdık ve 10 yıl içerisinde başta hedef ülkelerde daha sonra ise Dünya’da, konusunda lider Türk Yazılım Firması olarak anılmak büyük bir gurur” dedi.AW214092_01