İzmir dünyası temsilcileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle birer mesaj yayınladı. Ulusal egemenlik ve demokrasi vurgusu yapan STK’lar, çocukların bu özel gününü de kutladı. İş dünyası temsilcileri, “Ülke olarak Sağladığımız imkanlar ve daha kaliteli bir eğitim sistemi ile kendini geliştiren ve daha iyi bir gelecek için çabalayan çocuklarımız sayesinde, daha güçlü bir Türkiye'ye hep birlikte yürüyeceğiz” mesajı verdiler.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt:“Bağımsızlığın dünyaya ilan edildiği gün”

23 Nisan 1920'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yurdun dört bir tarafından milletimizin temsilcilerini bir araya getirerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) kurdu. 104 yıl önce bugün kurulan TBMM, ülkemizin bağımsızlığını amaçlayan tüm düşünceleri tek bir çatı altında topladı ve milletimizin bağımsızlık azim ve kararlılığını tüm dünyaya en güçlü şekilde ilan etti. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan 1920, ülkemizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına bir bayram olarak armağan edildi. Cumhuriyetimizin ilk milli bayramı olarak bugün çocuklara armağan edilirken, Ata’mızın çocukları ne kadar çok sevdiğini ve onlara güvendiğini gösteren; gurur ve coşkuyla karşılamamız gereken eşsiz bir gündür. Böylesine bir armağanla ödüllendirilen çocuklarımızın; vatan, bayrak ve millet sevgisiyle dopdolu bireyler olarak yetişeceklerine inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle; bugüne anlam katan, geleceğimizin güvencesi siz değerli çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Semiha Güneş:“Daha güçlü bir Türkiye’ye hep birlikte yürüyeceğiz”

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atan, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ilan eden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilham verici sözleriyle aydınlanan bir günde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun ve Milli Egemenliğimizin dünyaya ilan edilişinin 104. yıldönümünü gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkumuzu sadece kendi çocuklarımızla değil, aynı zamanda tüm dünya çocuklarıyla da paylaşmaktayız. Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesine dayanarak, dostluk, kardeşlik ve barış adına verdiğimiz tüm mesajlar, bu bayram vesilesiyle dünyaya yayılmakta ve bu temennilerimizin yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Geleceğimiz, çocuklarımızın ellerinde şekillenecektir. Onlara sağladığımız imkanlar ve sunduğumuz eğitimle kendini geliştiren ve daha iyi bir gelecek için çabalayan çocuklarımız sayesinde, daha güçlü bir Türkiye'ye hep birlikte yürüyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bize bağımsızlığımızı armağan eden Birinci Meclisimizin tüm kahraman üyelerini ve Milli Mücadeleye emeği geçmiş olan herkesi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bugüne anlam katan geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve tüm Milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten duygularla kutluyorum.

 İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Cengiz:“Çocuklarımız tüm günlerini bayram coşkusu ile yaşamalı”

Milli Bağımsızlığımızın, Demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin öncüsü ve güvencesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. Yıldönümünü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz.

İZSİAD’dan EBSO’ya işbirliği ziyareti İZSİAD’dan EBSO’ya işbirliği ziyareti

 "Sevgili çocuklar; Ülkemizin en değerli varlığı olarak, geleceğimizin güvencesi, yaşam sevincimiz ve umudumuzsunuz. Sizlere düşen görev, bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, sorgulayan, araştıran ve bunlarla birlikte düşünen ve düşündüklerini düzgün bir şekilde ifade edebilen, dürüst, çalışkan ve başarılı fertler olmaktır. Bu görevi en güzel şekilde yapacağınıza ve bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkacağınıza olan güvencimiz tamdır. Dileğimiz, tüm dünya çocuklarının sevgi, barış ve huzur içinde, kardeşlik duygularıyla her günü bayram coşkusuyla yaşamalarıdır.

Şairin dediği gibi

“Kızlarım,

   Oğullarım var gelecekte,

   Her biri vazgeçilmez cihan parçası.

   Kaç bin yıllık hasretimin koncası,

   Gözlerinden,

   Gözlerinden öperim,

   Bir umudum sende,

   Anlıyor musun ?”

Motorları maviliklere süreceğimiz gelecek güzel günlere çocuklarımızın aydınlık beyinleriyle ulaşacağımıza olan inancımla tüm çocuklarımızın yollarının açık olmasını diliyorum.

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul:“Çocuklarımız aydınlık yarınlarımızın güvencesidir”

23 Nisan 1920, Türk Milleti’nin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihtir. Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini iyi bilen bir millet olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk Milleti elindeki tüm imkanları seferber ederek mücadele etmiş ve bağımsızlığına sahip çıkmıştır. Bu bağımsızlık mücadelesi sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak için verilmiştir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ilk Meclisin toplandığı 23 Nisan 1920 gününü Ulusumuza ve tüm çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir. En değerli varlığımız çocuklarımız, barışın, sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri olarak aydınlık yarınlarımızın güvencesidir.  Çocuklarımızın özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, sorgulayan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmeleri ortak hedefimizdir. Bu ülkeyi ve TBMM’ni bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerimle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.

 İzmir YMMO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin:“Emaneti gelecek kuşaklara teslim etmek görevimiz”

Bugün 104 yıl önce 23 Nisan 1920’de demokratik, laik ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve halkın kendi geleceğine kendisinin el koyduğu gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı tüm dünya çocuklarının kardeşçe kutladığı, barış içinde yaşanabilecek bir dünyanın tohumlarının atıldığı ilk ve tek çocuk bayramıdır. Çocuklarımızın bu onurlu görevi en güzel şekilde yerine getireceklerine inanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de, bu büyük sevgi ve inancının bir ifadesi olarak bugünü çocuklara armağan etmiştir.

‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün hakkı bütün bir ülke olarak verilmiş ve Atatürk bu sözle her koşulda halkın kendi egemenliğine sahip çıkmasını istemiştir. Bugün bizlere düşen görev de teslim aldığımız bu kutsal emaneti bizden sonra yaşatacak olan nesillere en ileri seviyede teslim etmektir. Çünkü çocuklar bir ülkenin geleceğidir. Bundan dolayı çocuklarımıza sahip çıkmak ülkemizin geleceğine sahip çıkmak anlamını taşımaktadır.

Yüzlerinde gülücüklerin, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmamasını temenni ettiğimiz, bunun için büyük gayret sarf ettiğimiz bütün çocuklarımızın  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.