Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) paydaş şehirleri ile buluşma kapsamında Aydın ve Denizli'den sonra Afyonkarahisar'da yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Bölge şehirleri arasındaki işbirliği imkanlarını artırma ve ortak projeleri hayata geçirme hedefleri kapsamında gerçekleşen toplantı Afyonkarahisar Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapıldı. Toplantı öncesinde EGEV Yönetim Kurulu, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal’ı makamlarında ziyaret etti.

Toplantıya EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Mühsürler, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Alper Erdem, EGEV geçmiş dönem Başkanı Yılmaz Temizocak, EGEV Yönetim Kurulu Üyeleri Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Çalıkuş,  Prof. Dr Semra Öncü, Sıtkı Şükürer, Mukaddes Çelik, Ali İhsan Özgürman ve mütevelli heyet üyeleri katıldı.

Afyonkarahisar-İzmir işbirliğinin artırılması; tarım, hayvancılık ve turizm başlıklarında  yapılabilecek çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunulan toplantıda konuşan EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Bugün burada Afyonkarahisar ve İzmir illeri arasında sivil toplum kuruluşları olarak gerçekleştireceğimiz iş birliğinin önemini tartışmak üzere bir araya geldik. Her iki ilin de zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri ve ekonomik potansiyeli, bu iş birliğinin ne denli değerli olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Şanghay'dan İzmir'e ticaret köprüsü Şanghay'dan İzmir'e ticaret köprüsü

Küçükkurt: “İş birliğini arttıracağız”

Sivil toplum kuruluşları olarak, Afyonkarahisar ve İzmir arasında yapabileceğimiz ortak projelerin ve iş birliği olanaklarının farkında olmanın önemine vurgu yapan Küçükkurt, “Bu iş birliği, kültürel alışverişin artırılması, ekonomik iş birliği projelerinin hayata geçirilmesi ve sosyal sorunların çözümüne yönelik ortak çabaların geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Afyonkarahisar ve İzmir, iki şehir arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirebilir. Ortak projeler geliştirebilir, özellikle tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerinde işbirliği yaparak bölgesel ekonomiyi güçlendirebilir. Ayrıca turizm alanında ortak pazarlama stratejileri oluşturarak her iki şehrin turizm potansiyelini artırabilir. Eğitim ve teknoloji alanında ortak projeler geliştirerek, gençlerin ve girişimcilerin yeteneklerini destekleyebilir. Bugün burada bunun imkanlarını konuşmak için toplandık” diye konuştu.

Ortak projelerle bölge ekonomisine katkı

Toplantının ev sahipliğini yapan Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler de EGEV  Yönetim Kurulu toplantısının illerinde yapılmasından mutlu olduklarını belirterek, EGEV’i oluşturan Ege Bölgesi’ndeki 10 ilin birlikte daha iyi projelere imza atacaklarına inandıklarını söyledi. Bölgemizdeki her ilin önemli potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Mühsürler, ilişkileri daha da geliştirerek ortak projelerle bölge ekonomisinin gelişmesine önemli katkılar sağlayabileceklerine dikkat çekti. egev afyon valiEgev Afyon belediyeegev afyon yönetimegeve